Yogi Bhajan

Yogi Bhajan, Majster Kundalini jogy už od svojich 16tich rokov, mal svoju prvú hodinu jogy v telocvični na strednej škole v Los Angeles, 5. januára 1969. V tom čase 39 ročný emigrant z Indie opustil svoju kariéru vo vládnych službách, aby mohol realizovať svoju víziu – predstaviť Kundalini jogu na Západe. Vôbec ho neodradilo, že v ten večer nikto neprišiel na hodinu, hodinu odučil pred prázdnou halou.

V turbulentnej drogami omámenej kultúre 60-tych rokov sa Yogi Bhajan ako prvý obrátil na mládež. Uvedomil si, že experimentovanie s drogami a „iným stavom vedomia” vyjadruje hlbšiu túžbu zažiť celostný, oslobodzujúci zmysel bytia a túžbu po rodine, po spojení so sebou samým a ostatnými. Po tom, čo mladí ľudia zistili, že chemikálie poskytujú v lepšom prípade len lacnú náhradu pokojnej vnútornej eufórie, ktorú môžu získať pomocou Kundalini jogy, a v horšom prípade vedú k oslabujúcim vedľajším prejavom na fyzickej a duševnej úrovni, začali sa doslova „hrnúť” na jeho hodiny. Vytvoril rodinu známu ako 3HO (Healthy, Happy, Holy Organization) a centrá 3HO začali vyrastať po celých Spojených štátoch a po svete ako „huby po daždi”.

Vytvoril hnutie, ktorého výhonky si našli cestu do našej kultúry. Yogi Bhajan bol priekopníkom a po viac ako 40 rokoch cieleného úsilia organizácií 3HO a Kundalini Research Institute sú joga a meditácie na Západe všeobecne prijímané. Za tento záujem nevďačí len overeným prínosom jogy a meditácií, ale aj rastúcemu záujmu verejnosti o spiritualitu a zdravý životný štýl.

Yogi Bhajan sa narodil ako Harbhajan Singh Puri v Indii, v súčasnom Pakistane, dňa 26. 8. 1929 do rodiny liečiteľa a vodcu komunity. Keď mal 8 rokov, stal sa žiakom veľkého Majstra, Sant Hazary Singha, a pod jeho vedením dosiahol majstrovstvo v Kundalini joge vo veku 16 rokov. V roku 1947 počas rozdelenia Indie došlo k evakuácii dediny, v ktorej Yogi Bhajan vyrastal, pretože sa mala stať súčasťou Pakistanu. Ako mladík, ktorý mal vodcovské schopnosti, bol poverený doviesť viac ako tisíc ľudí cez rozbúrenú krajinu do bezpečia v Dillí.

Študoval komparatívnu religionistiku a védsku filozofiu a dosiahol magisterský titul v ekonómii na Pandžábskej univerzite. Neskôr absolvoval doktorandské štúdium komunikačnej psychológie na Univerzite humanistických štúdií v San Franciscu.

Stal sa vodcovskou osobnosťou v rámci komunity, náboženského hnutia a aj vo svete podnikania, a to s vynikajúcou povesťou ako mierumilovný, múdry a súcitný človek. Vydal viac ako 30 kníh najrôznejšieho zamerania od spirituality a vedomia po komunikáciu a psychológiu. Založil rad potravinárskych spoločností, ktoré vyrábajú a distribuujú prírodné produkty vychádzajúce z jeho učenia. Ako Siri Singh Sahib, teda Sikhský vodca na západnej pologuli, sa stretol s pápežom Jánom Pavlom II a spolupracoval s Dalajlámom a cantenburským biskupom na podpore svetového mieru.

Yogi Bhajan opustil svoje fyzické telo dňa 6. októbra 2004 vo veku 75 rokov. Pre mnohých ľudí však nezomrel, pretože je tu svojimi vibráciami stále prítomný.